Rozporządzenie (UE) 1007/2011 („Rozporządzenie w sprawie wyrobów włókienniczych”) określa wymogi dotyczące sprzedaży wyrobów włókienniczych w UE. Wymogi dotyczą nazw włókien tekstylnych, etykietowania wyrobów włókienniczych oraz metod analizy w celu sprawdzenia informacji wskazanych na etykietach i oznakowaniu.
Jeśli sprzedajesz wyroby włókiennicze, musisz spełnić wymagania Rozporządzenia w sprawie wyrobów włókienniczych. Ponadto musisz przestrzegać krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych państw członkowskich, które uzupełniają Rozporządzenie w sprawie wyrobów włókienniczych.
Materiał służy celom informacyjnym i nie należy go traktować jako alternatywy dla porad prawnych. Zachęcamy do skonsultowania się z radcą prawnym w sprawie wszelkich obaw dotyczących przepisów ustawowych i wykonawczych związanych z Twoim produktem.
Rozporządzenie w sprawie wyrobów włókienniczych stosuje się do wyrobów składających się wyłącznie z włókien tekstylnych i wyrobów traktowanych w taki sam sposób jak wyroby tekstylne. Na przykład produkty zawierające według masy co najmniej 80% włókien tekstylnych (w tym meble, parasole i osłony przeciwsłoneczne).
Przykłady wyrobów włókienniczych obejmują szeroką gamę produktów, od odzieży po maty stołowe, pasy, wstążki i sztuczne kwiaty.
Rozporządzenie w sprawie wyrobów włókienniczych ma zastosowanie do producentów wyrobów włókienniczych. Jesteś producentem, jeśli samodzielnie produkujesz produkty lub gdy produkty są projektowane, produkowane i sprzedawane pod Twoją nazwą lub znakiem towarowym.
Jeżeli nie istnieje producent mający siedzibę w UE, importerzy będą mieli obowiązki wynikające z rozporządzenia w sprawie wyrobów włókienniczych. Jesteś importerem, jeśli masz siedzibę w UE i oferujesz produkt na sprzedaż lub dostawę do UE z kraju trzeciego.
Jesteś dystrybutorem, jeśli nie jesteś producentem lub importerem i oferujesz produkty na sprzedaż lub dostawę w UE. Dystrybutorzy traktowani są jako producenci do celów związanych z Rozporządzeniem w sprawie wyrobów włókienniczych, jeżeli oferują produkt do sprzedaży pod swoją nazwą lub znakiem towarowym, samodzielnie dołączają etykietę lub zmieniają treść etykiety.
Wyroby włókiennicze muszą być oznakowane lub obejmować wymagane dokumenty handlowe zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie wyrobów włókienniczych. Niektóre kluczowe przykłady wymagań są następujące:
Etykietowanie:
Producenci muszą dopilnować, aby wyroby włókiennicze były dokładnie etykietowane lub oznakowane ze wskazaniem ich składu w trwały, łatwo czytelny, widoczny i dostępny sposób. Każda etykieta musi być bezpiecznie przymocowana. Jeżeli producent nie ma siedziby w UE, odpowiedzialność za to ponosi importer. Dystrybutorzy muszą dopilnować, aby wyroby włókiennicze były opatrzone odpowiednimi etykietami, zgodnie z wymogami Rozporządzenia w sprawie wyrobów włókienniczych.
Niektóre produkty muszą być zgodne ze szczególnymi przepisami dotyczącymi etykietowania, określonymi w załączniku IV do Rozporządzenia w sprawie wyrobów włókienniczych. Obejmuje to szczególne wyroby gorsetowe, tkaniny z nadrukiem trawionym, przędze, tkaniny aksamitne i pluszowe (lub tkaniny przypominające aksamit lub plusz) i wykładziny podłogowe oraz dywany (w przypadku gdy podkład i powierzchnia użytkowa składają się z różnych włókien).
Etykietowanie i oznakowanie muszą być w języku urzędowym / językach urzędowych, w którym/których produkt jest sprzedawany. Wyjątkiem od wymogu językowego są szpule, kołowrotki, motki, kule lub inne małe ilości przędzy do szycia, naprawiania i haftowania. W każdym przypadku, gdy te produkty są sprzedawane indywidualnie, mogą być etykietowane lub oznakowane w którymkolwiek z języków urzędowych instytucji Unii, pod warunkiem że są one również „oznakowane łącznie”.
Istnieją pewne wyjątki:
Skład:
Producenci, importerzy i dystrybutorzy wyrobów włókienniczych mają również obowiązki wynikające z Dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSD).
Zgodnie z GPSD „producenci” mają również obowiązki. Producent jest producentem z siedzibą w UE lub w przypadku braku producenta z siedzibą w UE importerem lub przedstawicielem z siedzibą w UE.
W przypadku producentów istnieją następujące zobowiązania:
W przypadku dystrybutorów obowiązki obejmują:
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat Rozporządzenia w sprawie wyrobów włókienniczych: