Rozporządzenie (UE) 305/2011 („CPR”) określa wymogi dotyczące wyrobów budowlanych. Ma na celu chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników korzystających z wyrobów budowlanych i wykonawców robót budowlanych, włączając wymogi dotyczące recyklingu i/lub ponownego użycia części lub materiałów. Wymagania obejmują cele w zakresie bezpieczeństwa dotyczące projektowania i produkcji wyrobów budowlanych, wymogi etykietowania oraz mające zastosowanie procedury oceny zgodności. Rozporządzenie CPR określa również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów.
Jeśli produkujesz, importujesz lub dystrybuujesz wyroby budowlane, musisz spełniać wymogi Rozporządzenia CPR. Ponadto musisz przestrzegać krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych państw członkowskich, które wdrażają Rozporządzenie CPR.
Materiał ten służy celom informacyjnym i nie należy go traktować jako substytutu porad prawnych. Zachęcamy do skonsultowania się z radcą prawnym w sprawie wszelkich obaw dotyczących przepisów prawa i rozporządzeń związanych z Twoim produktem.
Rozporządzenie CPR dotyczy wyrobów budowlanych, co oznacza każdy produkt lub zestaw wyprodukowany i oferowany do sprzedaży w UE, który ma być w sposób trwały włączony do robót budowlanych lub części prac budowlanych. Wykonanie wyrobu budowlanego będzie miało wpływ na wykonanie robót budowlanych.
Przykłady: wyroby budowlane, których dotyczy Rozporządzenie CPR: cement, okna, jastrych, płytki, cegły lub okucia drzwiowe.
Rozporządzenie CPR określa obowiązki producentów, upoważnionych przedstawicieli, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych.
Zapewnienie sprawności proceduralnej produkcji seryjnej w celu zagwarantowania deklarowanej wydajności. Obowiązki importera obejmują zapewnienie, iż:
Producenci i importerzy muszą przechowywać kopię dokumentacji technicznej i deklaracji wydajności przez okres 10 lat po wprowadzeniu wyrobu budowlanego do sprzedaży lub zaopatrzenia w UE.
Producenci muszą zapewnić, że wyroby budowlane są opatrzone elementami, takimi jak:
Importerzy muszą zapewnić, że wyroby budowlane są opatrzone elementami, takimi jak:
Dystrybutorzy muszą:
Ponadto do wyrobu budowlanego należy dołączyć instrukcje użytkowania i bezpieczeństwa w języku zrozumiałym i czytelnym dla użytkownika końcowego i organów nadzoru rynkowego.
Dystrybutorzy nie powinni udostępniać wyrobu budowlanego do sprzedaży, jeżeli stwierdzą potencjalną niezgodność z wymogami Rozporządzenia CPR. Jeżeli wyrób budowlany stwarza zagrożenie, dystrybutorzy muszą poinformować o tym producenta lub importera, jak również organy nadzoru rynku.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie podjąć środki naprawcze niezbędne do zapewnienia zgodności wyrobów budowlanych, ich wycofania lub odzyskania, w zależności od przypadku.
Jeżeli wyrób budowlany stwarza zagrożenie, producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie poinformować właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których został sprzedany, wraz ze szczegółami dotyczącymi niezgodności i wszelkich podjętych środków naprawczych.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni dostarczyć właściwemu organowi krajowemu wszelkie informacje i dokumentację, w formie papierowej lub elektronicznej, niezbędne do wykazania zgodności wyrobu budowlanego z CPR, na uzasadniony wniosek. Muszą oni również współpracować z właściwymi organami na ich wniosek w sprawie działań podjętych w celu wyeliminowania ryzyka związanego z tymi produktami.
Informacje dodatkowe
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych: