Dyrektywa 2014/35/UE (zwana dalej „LVD”) określa wymogi dotyczące sprzętu elektrycznego przeznaczonego do stosowania w określonych zakresach napięcia, w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa osób oraz zwierząt domowych i mienia. Wymogi obejmują cele w zakresie bezpieczeństwa dotyczące projektowania i produkcji sprzętu elektrycznego, wymogi etykietowania oraz mające zastosowanie procedury oceny zgodności. Dyrektywa LVD określa również obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów.
Jeśli produkujesz, importujesz lub dystrybuujesz sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku w określonych zakresach napięcia, musisz spełniać wymagania LVD.
Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie Dyrektywy niskonapięciowej. Musisz również przestrzegać krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych państw członkowskich, które wdrażają Dyrektywę niskonapięciową. Materiał ten służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on porady prawnej. Zachęcamy do skonsultowania się z radcą prawnym w przypadku pytań dotyczących przepisów prawa i rozporządzeń dotyczących produktu.
Dyrektywa LVD ma zastosowanie wobec urządzeń elektrycznych pracujących w zakresie napięć znamionowych pomiędzy 50 a 1000 V dla prądu przemiennego oraz między 75 a1500 V dla prądu stałego. Występują określone rodzaje urządzeń elektrycznych i zjawisk, które są poza zakresem określonym w Dyrektywie LVD (na przykład wtyczki i gniazda elektryczne do użytku domowego). Pełny wykaz urządzeń elektrycznych nieobjętych zakresem znajduje się w załączniku II do Dyrektywy LVD.
Przykładami urządzeń elektrycznych objętych Dyrektywą LVD są: urządzenia gospodarstwa domowego, kable, zasilacze i urządzenia laserowe.
LVD określa obowiązki producentów, upoważnionych przedstawicieli, importerów i dystrybutorów sprzętu elektrycznego.
Deklaracja zgodności i oznakowanie CE:
Producenci muszą:
Importerzy muszą:
Producenci i importerzy muszą przechowywać kopię dokumentacji technicznej i deklaracji zgodności przez okres 10 lat po wprowadzeniu sprzętu elektrycznego do obrotu.
Etykietowanie i informacje:
Producenci i importerzy muszą dopilnować, aby sprzęt elektryczny był opatrzony poniższymi elementami:
Jeżeli informacje te nie mogą znajdować się na samym sprzęcie elektrycznym, powyższe informacje powinny znajdować się na opakowaniu lub dokumencie dołączonym do sprzętu elektrycznego.
Ponadto do sprzętu elektrycznego muszą być dołączone instrukcje, informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz Deklaracja Zgodności. Informacje te powinny być sporządzone w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników końcowych i organów nadzoru rynku.
Dystrybutorzy zobowiązani są do zachowania należytej staranności w odniesieniu do sprzedaży sprzętu elektrycznego w UE. Może to obejmować sprawdzenie, czy sprzęt posiada oznakowanie CE oraz czy do sprzętu dołączono odpowiednie dokumenty dla użytkowników końcowych.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie podjąć środki naprawcze niezbędne do zapewnienia zgodności urządzeń elektrycznych, ich wycofania lub odzyskania, w zależności od przypadku.
Jeżeli sprzęt elektryczny stwarza zagrożenie, producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie poinformować właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których został sprzedany, podając szczegółowe informacje, w szczególności na temat niezgodności i wszelkich podjętych środków naprawczych.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni dostarczyć właściwemu organowi krajowemu wszelkie informacje i dokumentację, w formie papierowej lub elektronicznej, niezbędne do wykazania zgodności sprzętu elektrycznego z Dyrektywą LVD, na uzasadniony wniosek.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat Dyrektywy niskonapięciowej: