Baterie litowe są powszechnie stosowane i charakteryzują się następującymi właściwościami:
Istnieje wiele różnych rodzajów baterii litowych. Poniżej opisano trzy główne rodzaje.
W bateriach litowo-jonowych (w skrócie li-ion lub LIB) elektroda wykonana jest ze związków litu. Baterie te można wielokrotnie ładować. Baterie litowo-jonowe mają szerokie zastosowanie w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak: telefony komórkowe, laptopy, tablety, odtwarzacze MP3 oraz aparaty fotograficzne.
W bateriach litowo-metalowych anoda wykonana jest z litu metalicznego. Baterie te z reguły nie nadają się do wielokrotnego ładowania. Baterie litowo-metalowe występują w różnych kształtach i formach, w tym jako płaskie, okrągłe baterie używane w zegarkach.
Baterie litowo-jonowo-polimerowe, często nazywane bateriami litowo-polimerowymi (w skrócie li-poly, li-pol, LIP, PLI lub LiP) nadają się do wielokrotnego ładowania i składają się zwykle z kilku identycznych ogniw ułożonych równolegle.
Informacja o watogodzinach jest zazwyczaj wydrukowana na samej baterii, na opakowaniu lub w dokumentacji producenta.
Jeśli informacja o watogodzinach nie jest wydrukowana, można ją obliczyć na podstawie informacji o napięciu baterii (V) i amperogodzinach (Ah), również wydrukowanej zwykle na baterii, opakowaniu zewnętrznym lub w dokumentacji producenta. Napięcie stosowane przy obliczaniu watogodzin to napięcie znamionowe baterii (zwykle określane po prostu jako „napięcie”) i nie należy mylić go z napięciem wejściowym, napięciem wyjściowym ani maksymalnym napięciem ładowania.