Dyrektywa 2014/30/UE (zwana dalej „Dyrektywą EMC”) określa wymagania dotyczące urządzeń w celu zapewnienia ich zgodności z odpowiednim poziomem kompatybilności elektromagnetycznej. Ma to na celu zapewnienie ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dyrektywa EMC ustanawia zasadnicze wymagania odnoszące się do kompatybilności elektromagnetycznej, wymogów dotyczących etykietowania, procedur zgodności i innych zobowiązań.
Jeśli produkujesz, importujesz lub dystrybuujesz urządzenia, musisz spełniać wymogi Dyrektywy EMC w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej. Należy również przestrzegać krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych w państwach członkowskich, które wdrażają dyrektywę EMC w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej.
Materiał ten służy celom informacyjnym i nie należy go traktować jako substytutu porad prawnych. Zachęcamy do skonsultowania się z doradcą prawnym w sprawie wszelkich wątpliwości dotyczących przepisów ustawowych i wykonawczych związanych z Twoim produktem, a także do zapoznania się z krajowymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi wdrażającymi Dyrektywę 2014/30/UE.
Dyrektywa EMC ma zastosowanie do urządzeń. Urządzenie jest (i) pojedynczą jednostką funkcjonalną sprzedawaną użytkownikowi końcowemu i zdolną do wywoływania zakłóceń elektromagnetycznych lub na której działanie wpływają zakłócenia elektromagnetyczne (zdefiniowane jako „aparatura”) oraz (ii) kombinacją takich jednostek (i potencjalnie innych urządzeń), które są montowane, instalowane i przeznaczone do trwałego użytkowania w określonym miejscu (zdefiniowanym jako „instalacja stała”).
Istnieją pewne wyjątki, w tym: produkty lotnicze, sprzęt radiowy używany przez radioamatorów oraz zestawy do ewaluacji tworzone na zamówienie, przeznaczone dla profesjonalistów do wykorzystania wyłącznie w obiektach badawczo-rozwojowych.
Dyrektywa EMC określa obowiązki producentów, upoważnionych przedstawicieli, importerów i dystrybutorów.
Deklaracja zgodności i oznakowanie CE:
Obowiązki producenta obejmują:
Obowiązki importera obejmują następujące zapewnienia:
Producenci i importerzy urządzeń muszą przechowywać kopię dokumentacji technicznej i kopię deklaracji zgodności przez okres 10 lat po zaoferowaniu sprzętu do sprzedaży lub w dostawie.
Obowiązki dystrybutora obejmują:
Producenci i importerzy muszą dopilnować, aby urządzenia radiowe posiadały następujące elementy:
Obowiązkiem dystrybutora jest weryfikacja urządzeń i sprawdzenie czy posiadają oznakowanie CE, typ, numer partii lub numer seryjny lub innym element umożliwiającym ich identyfikację; oraz weryfikacja danych producenta i importera.
Jeżeli informacje te nie mogą znajdować się bezpośrednio na urządzeniu, powinny one znajdować się na opakowaniu lub dokumencie dołączonym do urządzenia. Ponadto wyposażenie elektryczne musi obejmować odpowiednie instrukcje, informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz deklarację zgodności.
Powyższe informacje powinny być sporządzone w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników końcowych i organów nadzoru rynku.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie podjąć środki naprawcze niezbędne do zapewnienia zgodności urządzeń, ich wycofania lub odzyskania, w zależności od przypadku.
Jeżeli urządzenie stwarza zagrożenie, producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie poinformować właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których zostało sprzedane, wraz ze szczegółami dotyczącymi niezgodności i wszelkich podjętych środków naprawczych.
Na uzasadniony wniosek producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni dostarczyć właściwemu organowi krajowemu wszelkie informacje i dokumentację, w formie papierowej lub elektronicznej, niezbędne do wykazania zgodności urządzenia z Dyrektywą EMC.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat Dyrektywy w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej:
http://ec.europa.eu/growth/sectors/electrical-engineering/emc-directive_pl
http://ec.europa.eu/docsroom/documents/26441