Wiele produktów codziennego użytku, takich jak pralki, lodówki i urządzenia do gotowania, posiada etykiety energetyczne i zostało zaprojektowane tak, aby spełniały one minimalne standardy efektywności energetycznej.
Wymogi obowiązujące w UE: Rozporządzenie 2017/1369 („rozporządzenie UE w sprawie etykietowania energetycznego”) określa ramy przepisów obowiązujących w krajach członkowskich w zakresie przekazywania informacji dotyczących efektywności energetycznej, zużycia energii i innych zasobów w ramach etykiety produktu. Celem rozporządzenia UE w sprawie etykietowania energetycznego jest umożliwienie konsumentom wyboru bardziej wydajnych produktów w celu zmniejszenia ilości zużywanej przez siebie energii.
Aby zapewnić jaśniejsze i bardziej zrozumiałe kryteria oceny efektywności energetycznej produktów związanych z energią (w tym urządzeń gospodarstwa domowego), w unijnym rozporządzeniu w sprawie etykietowania energetycznego wprowadzono prostszy system skalowania etykiet energetycznych z ocenami produktów od A (najbardziej wydajne) do G (najmniej wydajne). Nowe etykiety o zmienionej skali mają zastosowanie od 1 marca 2021 r. do czterech kategorii produktów: pralek i pralko-suszarek, zmywarek do naczyń, wyświetlaczy elektronicznych i lodówek. Nowe etykiety dotyczące źródeł światła będą obowiązywać od 1 września 2021 r., a inne produkty zostaną nimi objęte w nadchodzących latach.
Do Twoich obowiązków należy przestrzeganie rozporządzenia UE w sprawie etykietowania energetycznego , jeżeli prowadzisz sprzedaż odpowiedniego typu produktów w UE. Musisz również wywiązać się z innych wymogów krajowych w poszczególnych państwach członkowskich, w których je sprzedajesz.
Więcej informacji na temat wymogów obowiązujących w UE można znaleźć niżej.
Od 1 stycznia 2021 r. etykietowanie energetyczne w Zjednoczonym Królestwie podlega zmienionej wersji rozporządzenia 2017/1369 („rozporządzenia UE w sprawie etykietowania energetycznego”), dotyczącego efektywności energetycznej, przewidującej umieszczanie na etykietach produktów informacji o efektywności energetycznej, zużyciu energii i innych zasobów. Jest to wynik wprowadzenia w Zjednoczonym Królestwie rozporządzeń pt. „Ecodesign for Energy-Related Products and Energy Information (Amendment) (EU Exit)” z 2019 r., określanych dalej jako „rozporządzenia Zjednoczonego Królestwa ws. informacji dotyczących energii” i podlegających ramowym przepisom krajowym regulującym dostarczanie informacji. Sprzedaż produktów w (1) Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) podlega innym zasadom niż w (2) Irlandii Północnej.
Jeśli sprzedajesz w Zjednoczonym Królestwie podlegające tym przepisom produkty, Twoim obowiązkiem jest spełnienie wymogów obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie. Jeśli sprzedajesz takie produkty również na stronach internetowych Amazon w UE, musisz też przestrzegać rozporządzenia UE w sprawie etykietowania energetycznego oraz innych krajowych wymogów obowiązujących w poszczególnych krajach, w których sprzedajesz te produkty.
Więcej informacji na temat wymogów obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie znajdziesz niżej.
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie należy go traktować jako substytutu porady prawnej. Zachęcamy do konsultowania wszelkich wątpliwości i obaw dotyczących przepisów ustawowych i wykonawczych związanych z Twoimi produktami z wynajętym z radcą prawnym. Treść tego artykułu odzwierciedla stan obowiązujący w dniu jego utworzenia. Pamiętaj, że wymogi obowiązujące w UE i w Zjednoczonym Królestwie mogą ulec zmianie. Aby dowiedzieć się więcej o mogących dotyczyć Cię zmianach wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., zapoznaj się z aktualnymi odnoszącymi się do Twoich produktów (zob. niżej) wytycznymi Zjednoczonego Królestwa dotyczącymi Brexitu.
Rozporządzenie UE w sprawie etykietowania energetycznego ma zastosowanie do „produktów związanych z energią”, które mają wpływ na zużycie energii podczas użytkowania i są sprzedawane konsumentom lub użytkowane w UE.
Do produktów związanych z energią zaliczają się na przykład: klimatyzatory i wentylatory, produkty do ogrzewania i chłodzenia powietrza, oświetlenie, telewizory, suszarki bębnowe, komputery, transformatory, zasilacze zewnętrzne i lodówki.
Rozporządzenie EU w sprawie etykietowania energetycznego nie dotyczy natomiast produktów używanych (tj. z rynku wtórnego), chyba że produkt taki jest importowany spoza UE.
Unijne rozporządzenie w sprawie etykietowania energetycznego określa obowiązki dostawców i sprzedawców.
Jesteś „dostawcą”, jeśli jesteś producentem mającym siedzibę w UE, autoryzowanym przedstawicielem producenta nieposiadającego siedziby w UE, lub importerem, który udostępnia produkt do sprzedaży (lub zasila nim sieć dystrybucji) w UE.
Jesteś „sprzedawcą”, jeśli prowadzisz sprzedaż produktów związanych z energią, wydzierżawiasz je lub oferuje je z możliwością zakupu, lub jeżeli w ramach swojej działalności handlowej prezentujesz produkty związane z energią nabywcom lub instalatorom, niezależnie od tego, czy czynisz to odpłatnie, czy bezpłatnie.
Na wszystkich produktach związanych z energią elektryczną muszą znajdować się etykiety energetyczne. Uwaga: Skala etykiet od A+++ do G używana przed 2017 r. będzie w miarę upływu czasu stopniowo „przeskalowywana” na nową skalę od A (najbardziej wydajne) do G (najmniej wydajne).
Od 1 marca 2021 r. etykiety o zmienionej skali mają zastosowanie do czterech kategorii produktów: pralek i pralko-suszarek, zmywarek do naczyń, wyświetlaczy elektronicznych i lodówek. Od 1 września 2021 r. przeskalowane etykiety będą miały zastosowanie do źródeł światła. Etykiety energetyczne innych produktów związanych z energią elektryczną zostaną również przeskalowane w kolejnych latach.
Do każdego produktu związanego z energią elektryczną musi być dołączona również karta informacyjna produktu. W przypadku niektórych rodzajów produktów (w tym takich jak telewizory, komputery i serwery czy suszarki bębnowe) obowiązują szczególne przepisy dotyczące etykietowania energetycznego.
Więcej informacji na temat odpowiednich wymagań mających zastosowanie do każdej kategorii produktów znajdziesz na stronach, do których prowadzą linki dostępne poniżej, w sekcji „Informacje dodatkowe”.
Najogólniej ujmując, dostawcy produktów związanych z energią muszą podjąć opisane niżej kroki. W odniesieniu do niektórych produktów mogą obowiązywać dodatkowe wymogi. Należy więc zawsze zapoznać się z określonymi przepisami i odpowiednimi aktami delegowanymi.
Najogólniej ujmując, sprzedawcy produktów związanych z energią muszą podjąć opisane niżej kroki. W odniesieniu do niektórych produktów mogą obowiązywać dodatkowe wymogi. Sprzedawca powinien więc zawsze zapoznać się z odpowiednimi przepisami.
Jeśli jesteś dostawcą lub sprzedawcą, masz obowiązek współpracować z władzami w celu eliminacji wszelkich przypadków niespełniania wymogów, a także z własnej inicjatywy podejmować zmierzające do tego działania.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat wymogów w zakresie etykietowania energetycznego:
Rozporządzenie UE w sprawie etykietowania energetycznego oraz rozporządzenia Zjednoczonego Królestwa ws. informacji dotyczących energii dotyczą „produktów związanych z energią”. Termin ten oznacza produkty mające wpływ na zużycie energii podczas ich użytkowania, sprzedawane konsumentom lub używane w Zjednoczonym Królestwie. Należy przy tym pamiętać, że przepisy działają w Wielkiej Brytanii („GB”, czyli w Anglii, Szkocji i Walii) inaczej niż w Irlandii Północnej. O specyfice Irlandii Północnej („NI”) możesz przeczytać więcej niżej.
Do produktów związanych z energią zaliczają się, na przykład: klimatyzatory i wentylatory, produkty do ogrzewania i chłodzenia powietrza, oświetlenie, telewizory, suszarki bębnowe, komputery, transformatory, odkurzacze, zasilacze zewnętrzne i lodówki.
Przepisy te nie dotyczą natomiast produktów używanych (tj. z rynku wtórnego), chyba że produkt taki jest importowany spoza UE lub Zjednoczonego Królestwa.
Rozporządzenie UE w sprawie etykietowania energetycznego i przepisy dotyczące informacji energetycznej obowiązujące w Zjednoczonym Królestwie określają obowiązki dostawców i sprzedawców.
Jesteś „dostawcą”, jeśli jesteś producentem mającym siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, autoryzowanym przedstawicielem producenta nieposiadającego siedziby w tym państwie lub importerem, który importuje produkt z zagranicy. Szczegółowe informacje na temat importu do Irlandii Północnej znajdują się w sekcji „Irlandia Północna” niżej.
Jesteś „sprzedawcą”, jeśli prowadzisz sprzedaż produktów związanych z energią, wydzierżawiasz je lub oferuje je z możliwością zakupu, lub jeżeli w ramach swojej działalności handlowej prezentujesz produkty związane z energią nabywcom lub instalatorom, niezależnie od tego, czy czynisz to odpłatnie, czy bezpłatnie.
Wszystkie produkty związane z energią muszą być opatrzone etykietami kategoryzującymi je w skali od A (najbardziej wydajne) do G (najmniej wydajne). Należy pamiętać, że ta skala od A do G zastępuje poprzednią, stosowaną na etykietach skalę od A+++ do G, używaną przed 2017 r. Etykiety sprzed 2017 r. zostaną z czasem zastąpione ich właściwymi odpowiednikami w nowej skali. Ta zmiana będzie nadal wprowadzana w Zjednoczonym Królestwie po Brexicie, zgodnie z wcześniejszym planem.
Do każdego produktu związanego z energią musi być dołączona karta informacyjna produktu. W przypadku niektórych rodzajów produktów (w tym takich jak telewizory, komputery i usługi czy suszarki bębnowe) obowiązują szczególne przepisy dotyczące etykietowania energetycznego.
Najogólniej ujmując, dostawcy produktów związanych z energią muszą podjąć opisane niżej kroki. W odniesieniu do niektórych produktów mogą obowiązywać dodatkowe wymogi. Sprzedawca powinien więc zawsze zapoznać się z odpowiednimi przepisami.
Najogólniej ujmując, sprzedawcy produktów związanych z energią muszą podjąć opisane niżej kroki. W odniesieniu do niektórych produktów mogą obowiązywać dodatkowe wymogi. Sprzedawca powinien więc zawsze zapoznać się z odpowiednimi przepisami.
Jeśli jesteś dostawcą lub sprzedawcą, masz obowiązek współpracować z władzami Zjednoczonego Królestwa (konkretnie, w przypadku Wielkiej Brytanii: z Urzędem ds. Bezpieczeństwa i Norm Produktów – Office for Product Safety and Standards – oraz z lokalnym organem nadzoru nad normami handlowymi – Trading Standards, a w przypadku Irlandii Północnej: z Departamentem Gospodarki – Department for the Economy) w celu eliminacji wszelkich przypadków niespełniania wymogów, a także z własnej inicjatywy podejmować zmierzające do tego działania.
Irlandia Północna
Należy pamiętać, że na mocy Protokołu w sprawie Irlandii Północnej w Irlandii Północnej od 1 stycznia 2021 r. obowiązują odrębne przepisy. W szczególności:
Upoważnieni przedstawiciele mogą mieć siedzibę w Irlandii Północnej lub Unii Europejskiej. Od dnia 16 lipca 2021 r., na mocy rozporządzenia UE 2019/1020 wchodzą w życie nowe przepisy i niektóre firmy mogą zostać objęte obowiązkiem wyznaczenia w Unii Europejskiej lub Irlandii Północnej tzw. osoby odpowiedzialnej za wykonywanie funkcji w zakresie zgodności produktów z wymogami (o ile w łańcuchu dostaw nie ma innego podmiotu, który te funkcje jest w stanie pełnić). Rząd Zjednoczonego Królestwa udostępni więcej wytycznych na temat wspomnianych tu nowych przepisów.
BREXIT: wytyczne rządu Zjednoczonego Królestwa
Rząd Zjednoczonego Królestwa opublikował wytyczne dotyczące sprzedaży produktów w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 1 stycznia 2021 r. Wytyczne te zawierają informacje przeznaczone dla dostawców i przedsiębiorców dotyczące wymogów w zakresie zgodności, w tym informacje dotyczące następujących tematów:
Zachęcamy do zapoznania się z tymi wytycznymi (załączonymi poniżej) oraz z wszelkimi innymi wytycznymi rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczącymi konkretnie oferowanych przez Ciebie produktów. Ewentualne pytania o zastosowanie przepisów ustaw i aktów wykonawczych do konkretnych produktów Sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r. Sprzedawca winien skonsultować we własnym zakresie z kompetentnym radcą prawnym.
Wytyczne dotyczące Brexitu dla Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej można znaleźć tutaj:
Stanowczo zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi rządu Zjednoczonego Królestwa, aby uzyskać więcej informacji na temat wymogów etykietowania energetycznego:
Zachęcamy również do zapoznania się z wytycznymi rządu Zjednoczonego Królestwa ws. zgodności z wymogami dotyczącymi ekoprojektu i etykietowania energetycznego po Brexicie obowiązującymi od 1 stycznia 2021 r.:
Więcej informacji na temat obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie zasad zgodności produktów można znaleźć na stronie internetowej Business Companion: