Ten artykuł dotyczy sprzedaży w: Polska

Zmiany prowizji od sprzedaży na Amazon w 2021 r. (Europa)

Uwaga: Więcej informacji o zmianach w opłatach za sprzedaż w 2021 r. znajdziesz w artykule Podsumowanie zmian prowizji od sprzedaży i opłat FBA w 2021 r. (Europa).

Ta strona zawiera szczegółowe informacje na temat poniższych zmian prowizji od sprzedaży, promocji i nowych usług w 2021 r.:

 • zastosowanie promocyjnej stawki prowizji od sprzedaży w kategorii Odzież, obuwie i torebki (obowiązuje od 1 marca 2021 r.)
 • wprowadzenie nowej kategorii dla akcesoriów rowerowych z obniżoną prowizją od sprzedaży (obowiązuje od 1 kwietnia 2021 r.)
 • wprowadzenie opłaty za program Amazon Renewed (obowiązuje od 8 czerwca 2021 r.)
 • zmiany w usłudze B2B obliczania podatku VAT w odniesieniu do prowizji od sprzedaży (obowiązują od 30 czerwca 2021 r.).

Zmiany prowizji od sprzedaży na Amazon w Europie wchodzą w życie 8 czerwca 2021 r. i będą obowiązywać w europejskich sklepach Amazon, chyba że zaznaczono inaczej. Wszystkie podane poniżej zmiany prowizji od sprzedaży zawierają podatek od usług cyfrowych (DST), o ile ma on zastosowanie.

Promocyjna stawka prowizji od sprzedaży produktów w kategorii Odzież, obuwie i torebki

Pierwotnie zakończenie promocji polegającej na obniżeniu prowizji od sprzedaży w ramach usług FBA i Prime realizowany przez sprzedawcę z 15% do 7% dla części łącznej ceny sprzedaży powyżej 180 PLN w przypadku produktów w kategorii Odzież, obuwie i torebki przewidzieliśmy na 30 kwietnia 2021 r. Przedłużyliśmy ją jednak do 31 marca 2022 r.

Akcesoria rowerowe

Z dniem 1 kwietnia 2021 r. wprowadziliśmy nową kategorię Akcesoria rowerowe. Dzięki temu obniżymy prowizję od sprzedaży akcesoriów rowerowych do 8%. Prowizja od sprzedaży pozostałych produktów z kategorii Sport i rekreacja pozostanie na niezmienionym poziomie 10%.

Opłata za program Amazon Renewed

Z dniem 8 czerwca 2021 r. za sprzedaż produktów ramach programu Amazon Renewed zaczniemy naliczać poza standardową prowizją od sprzedaży opłatę za program Renewed, której wysokość będzie uzależniona od kategorii produktu. Od odnowionych i odblokowanych telefonów komórkowych poza standardową prowizją od sprzedaży będziemy naliczać dodatkową opłatę w wysokości 2% ceny sprzedaży. W przypadku wszystkich pozostałych odnowionych produktów poza standardową prowizją od sprzedaży będziemy natomiast naliczać dodatkową opłatę w wysokości 1% ceny sprzedaży.

Usługa B2B obliczania podatku VAT dla prowizji od sprzedaży

Obecnie naliczamy prowizję od sprzedaży od ceny produktu z podatkiem VAT, przy czym jego wysokość jest określana w ramach usługi obliczania podatku VAT dla poszczególnych transakcji. Od 30 czerwca 2021 r. w przypadku transakcji w ramach (i) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów między przedsiębiorcami (B2B), (ii) krajowej transakcji z odwrotnym obciążeniem nierezydenta oraz (iii) eksportu do obszarów specjalnych UE nieobjętych unijnymi przepisami VAT zaczniemy naliczać prowizję od sprzedaży od ceny produktu z podatkiem VAT obowiązującym w domyślnym kraju wysyłki wybranym na stronie Ustawienia usługi obliczania podatku VAT. Więcej informacji o sposobie obliczania podatku dla sprzedawców korzystających z naszej usługi obliczania podatku VAT znajdziesz w artykule na temat metodologii przyjętej do obliczania podatku VAT UE. Zapoznaj się też z przykładami poniżej.

Przykład 1 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów między przedsiębiorcami (B2B). Sprzedawca zarejestrowany jako płatnik VAT w Niemczech i Austrii wystawia na Amazon.de produkt w cenie 11,90 EUR, wysyła go z Niemiec i sprzedaje klientowi B2B znajdującemu się w Austrii przy stawce VAT wynoszącej 0% (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Domyślnym krajem wysyłki w ustawieniach usługi obliczania podatku VAT są Niemcy. Ostateczną cenę produktu z podatkiem VAT (łączną cenę wraz z obowiązującym podatkiem VAT zapłaconą przez klienta) obliczymy w następujący sposób: 10,00 EUR × (1 + 0,00) = 10,00 EUR.

 • Aktualnie pobieramy prowizję od sprzedaży od kwoty 10,00 EUR.
 • Od 30 czerwca 2021 r. będziemy pobierać prowizję od sprzedaży od kwoty 11,90 EUR.

Przykład 2 – krajowa transakcja z odwrotnym obciążeniem nierezydenta. Francuski sprzedawca zarejestrowany jako podatnik VAT, który nie ma fizycznej siedziby we Francji, wystawia produkt na Amazon.fr w cenie 12,00 EUR, wysyła go z Francji i sprzedaje klientowi B2B z siedzibą we Francji. Domyślnym krajem wysyłki w ustawieniach usługi obliczania podatku VAT jest Francja. Stawka VAT przy krajowej transakcji z odwrotnym obciążeniem nierezydenta wynosi 0%. Ostateczną cenę produktu z podatkiem VAT obliczymy w następujący sposób: 10,00 EUR × (1 + 0,00) = 10,00 EUR.

 • Aktualnie pobieramy prowizję od sprzedaży od kwoty 10,00 EUR.
 • Od 30 czerwca 2021 r. będziemy pobierać prowizję od sprzedaży od kwoty 12 EUR.

Przykład 3 — eksport do obszarów specjalnych UE nieobjętych unijnymi przepisami VAT. Francuski sprzedawca zarejestrowany jako podatnik VAT wystawia produkt na Amazon.fr w cenie 12,00 EUR i wysyła go z Francji do klienta na Wyspach Kanaryjskich, będących jednym z obszarów UE nieobjętych unijnymi przepisami VAT. Domyślnym krajem wysyłki w ustawieniach usługi obliczania podatku VAT jest Francja. Stawka VAT wynosi 0%. Ostateczną cenę produktu z podatkiem VAT obliczymy w następujący sposób: 10,00 EUR × (1 + 0,00) = 10,00 EUR.

 • Aktualnie pobieramy prowizję od sprzedaży od kwoty 10,00 EUR.
 • Od 30 czerwca 2021 r. będziemy pobierać prowizję od sprzedaży od kwoty 12 EUR.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie typy produktów należą do kategorii Akcesoria rowerowe?

Wyodrębniliśmy podzbiór akcesoriów używanych typowo w związku z jazdą na rowerze. Do kategorii Akcesoria rowerowe zostaną zaliczone kody ASIN z następujących podkategorii:

 • Plecaki, sakwy i kosze rowerowe
 • Dzwonki rowerowe
 • Pokrowce rowerowe
 • Lusterka rowerowe
 • Pompki rowerowe
 • Stojaki i uchwyty rowerowe
 • Trenażery rowerowe
 • Zabezpieczenia rowerowe (kable, łańcuchy, na szyfr, składane, uchwyty)
 • Uchwyty na bidon
 • Błotniki
 • Szybkozamykacze
 • Opaski na obręcz
 • Pokrowce na siodełko
 • Koła treningowe
 • Nasadki na wentyle

Zaloguj się, aby skorzystać z narzędzia i uzyskać spersonalizowaną pomoc (wymagana przeglądarka). Zaloguj się


Docieraj do setek milionów klientów

Zacznij Sprzedaż na Amazon


© 1999-2021, Amazon.com, Inc. or its affiliates