Dyrektywa 2014/53/UE („RED”) reguluje urządzenia radiowe. Dyrektywa RED stanowi nadrzędne ramy dla zasadniczych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa oraz kompatybilności elektromagnetycznej przy projektowaniu i produkcji urządzeń radiowych, a także dla wymogów etykietowania urządzeń radiowych i obowiązującej procedury oceny zgodności.
Jeśli produkujesz, importujesz lub dystrybuujesz urządzenia radiowe, musisz spełniać wymogi dyrektywy EMC w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej. Należy również przestrzegać krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych w państwach członkowskich, które wdrażają dyrektywę EMC w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej.
Materiał ten służy celom informacyjnym i nie należy go traktować jako alternatywy dla porad prawnych. Zachęcamy do skonsultowania się z doradcą prawnym w sprawie wszelkich wątpliwości dotyczących przepisów ustawowych i wykonawczych związanych z Twoim produktem, a także do zapoznania się z krajowymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi wdrażającymi dyrektywę RED.
Dyrektywa RED dotyczy sprzętu radiowego. Sprzęt radiowy definiuje się jako:
Lub
Istnieją pewne wyjątki wymienione w Załączniku I do dyrektywy RED (obejmują one między innymi niektóre urządzenia morskie, niektóre urządzenia używane przez radioamatorów) oraz urządzenia radiowe wykorzystywane wyłącznie do działań związanych z bezpieczeństwem publicznym, obroną i bezpieczeństwem państwa.
Dyrektywa RED określa obowiązki producentów, upoważnionych przedstawicieli, importerów i dystrybutorów.
Deklaracja zgodności i oznakowanie CE:
Obowiązki producenta obejmują:
Obowiązki dystrybutora obejmują:
Etykietowanie i informacje:
Producenci i importerzy muszą dopilnować, aby urządzenia radiowe posiadały:
Obowiązkiem dystrybutora jest weryfikacja urządzeń radiowych i sprawdzenie, czy posiadają oznakowanie CE, typ, numer partii lub numer seryjny lub inny element umożliwiający ich identyfikację; oraz weryfikacja danych producenta i importera.
Jeżeli informacje te nie mogą znajdować się bezpośrednio na urządzeniu radiowym, powinny one znajdować się na opakowaniu lub dokumencie dołączonym do urządzenia radiowego.
Ponadto urządzenia radiowe muszą posiadać odpowiednie instrukcje, informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz Deklarację zgodności lub adres internetowy, pod którym można uzyskać dostęp do Deklaracji zgodności.
Informacje dostępne na opakowaniu muszą umożliwiać identyfikację państw członkowskich lub obszaru geograficznego w państwie członkowskim, gdzie istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące użytkowania lub wymogi dotyczące zezwolenia na stosowanie.
Rejestracja
Od dnia 12 czerwca 2018 r. producenci muszą rejestrować typy urządzeń radiowych należące do określonych kategorii urządzeń radiowych, które mają niski poziom zgodności z zasadniczymi wymogami dyrektywy RED. Przydzielony numer rejestracyjny powinien być umieszczony na urządzeniu radiowym.
Jeżeli urządzenia radiowe nie są zgodne z dyrektywą RED, producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie podjąć czynności korygujące niezbędne do zapewnienia zgodności urządzeń radiowych, lub do usunięcia lub wycofania ich ze sprzedaży, stosownie do przypadku.
W przypadku gdy urządzenie radiowe stwarza zagrożenie, producenci, importerzy i dystrybutorzy powinni niezwłocznie poinformować właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których zostało ono sprzedane, oraz przekazać szczegóły dotyczące niezgodności i informacje o wszelkich podjętych działaniach korygujących.
Producenci, importerzy i dystrybutorzy muszą dostarczyć właściwemu organowi krajowemu wszelkie informacje i dokumentację w formie papierowej lub elektronicznej niezbędne do wykazania zgodności urządzenia radiowego z dyrektywą RED, w odpowiedzi na uzasadniony wniosek.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat Dyrektywy dotyczącej urządzeń radiowych:
https://ec.europa.eu/growth/sectors/electrical-engineering/red-directive_pl